Dietetyka Pediatryczna logo Dietetyka Pediatryczna

Zdrowie kształtuje się w dzieciństwie

Chinkali - pierożki gruzińskie

Chinkali - pierożki gruzińskie

Przyznam się Wam szczerze, że nigdy nie miałam okazji jeść ich w prawdziwej gruzińskiej restauracji- trudno jest mi więc ocenić czy smakują jak oryginalne. Mogę ocenić jednak to, że ich wykonanie wcale nie było aż takie trudne jak mogłoby się wydawać. Choć nie ukrywam, że troszkę się martwiłam czy wyjdą, więc przygotowałam danie dodatkowe ( ratunkowe), aby czasem swoich dzieci nie zagłodzić :D

Ciasto jest takie samo jak pierogowe, więc myślę, że jego wykonanie nie będzie dla Was problemem, a farsz robi się zdecydowanie szybciej niż do tradycyjnych pierożków.

Ps. Po przekrojeniu wypływa z nich pyszny rosołem.  Mmmmmmm….

(przepis pochodzi ze strony Madame Edith)

Składniki:

  • 1 kg mąki pszennej
  • 1 łyżeczka soli
  • ok. 2 szklanki ciepłej wody
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • Jajko

Farsz:

  • 600 g mielonej wołowiny
  • 500 g mielonej wieprzowiny
  • 2 cebule szalotki
  • 2 szklanki rosołu
  • 2 łyżeczki ziaren kolendry (roztartych w moździerzu)
  • 2 łyżeczki soli
  • 1 łyżeczka czarnego pieprzu (świeżo zmielonego)
  • 3 czubate łyżki posiekanej natki pietruszki

W dużej misce mieszamy oba rodzaje mięs. Cebulę zeszklij na patelni i dodaj je do mięsa razem z ziołami i przyprawami. Teraz kolej na rosół. Najpierw daj jedną szklankę i dokładnie wymieszaj z mięsem. Pierwsza szklanka wejdzie Ci na pewno cała, mięso będzie soczyste, a rosół się całkowicie wchłonie. Drugą szklankę autorka przepisu radzi dodawać ostrożnie i w mniejszych porcjach, aby nie przedobrzyć. Ponieważ mięso nie powinno się przelewać. W moim przypadku weszły całe dwie szklanki rosołu i farsz był bardzo soczysty, ale rosół z niego nie kapał- że tak powiem. Może być jednak tak, że Tobie wystarczą 1,5 szklanki rosołu- myślę, że tu dużą rolę odgrywa mięso.

Całość dokładnie wymieszaj.

Następnie przygotuj ciasto.

Wszystkie składniki wymieszaj w misie miksera, lub możesz również zagnieść dłońmi.

Ciasto rozwałkuj dość cienko- tradycyjnie jak na pierogi. Wytnij koła o średnicy około 12 cm.

Na środek koła wyłóż farsz.

 

 

Zagnij ciasto na końcach jak na zdjęciu. Następnie posklejaj w palcach całość ciasta wzdłuż łączenia.

 

 

 

Skręć w miejscu sklejenia pieroga. Powstanie pewnego rodzaju sakiewka.

 

 

Aby ugotować chinkali przygotuj garnek z wodą, posól ją  i zagotuj. Na gotującą się wodę delikatnie ułóż sakiewki. Od momentu wypłynięcia gotuj jeszcze 15 minut  :) 

Podawaj na ciepło posypane pietruszką i świeżo mielonym pieprzem.

 

 

Smacznego!

 

O nas


Witamy Was. Tu Ania i Kasia, i to my tworzymy tę stronę. Pasjonuje nas medycyna żywieniowa, głównie żywienie dziecka w zdrowiu i chorobie. Kochamy dzieci i chcemy dla nich jak najlepiej i jak najzdrowiej. Stąd też dzielimy się z wami wiedzą zdobytą podczas studiów z zakresu dietetyki pediatrycznej. Interesuje nas tylko najnowsza i sprawdzona wiedza oparta na faktach. Staramy się być na bieżąco z postępem nauk medycznych, a nasze artykuły piszemy zgodnie z tzw. 'evidence-based medicine'. Skupiamy się na przekazywaniu rzetelnej wiedzy, zdrowych, rozsądnych dietach, zapobiegających alergiom, chorobom autoimmunizacyjnym, onkologicznym, czy tak powszechnym chorobom metabolicznym. Pomagamy rodzicom zrozumieć, jak poprzez prawidłowe odżywianie można zapewnić dzieciom zdrowe dorastanie, zwiększyć odporność, wpłynąć na prawidłowy rozwój intelektualny i fizyczny. Dziecko zasługuje na szczęśliwą przyszłość, którą przede wszystkim daje zdrowie, a MY chcemy wam w tym pomóc. Zostańcie z nam na dłużej. Zapraszamy również do naszej poradni online.

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.