Awokado- zdrowe źródło kwasów tłuszczowych, zawiera znaczne ilości fitosterolu, obniżającego poziom cholesterolu, a także glutationu-przeciwutleniacza. Można je stosować zamiast masła, dodawać do koktajli, małym dzieciom podawać rozgniecione z bananem. Warto na jego bazie przygotowywać sosy i dipy
Borówki i jeżyny- zawierają mnóstwo tanin, antocyjanidynów,
flawonoidów, polifenoli oraz proantocyjanidynów, które powodują utrzymanie zdolności umysłowych na wysokim poziomie i chronią przed nowotworami. W zimę warto sięgać po borówki i jeżyny mrożone.
Melon kantalupa- zawiera dużo witamin- jest bogatym źródłem witaminy C, beta-karotenu, kwasu foliowego, potasy, tiaminy, niacyny, kwasu pantotenowego , witaminy B6 i błonnika.
Marchew i buraki- zawierają dużo błonnika i przeciwutleniaczy, takich jak karotenoidy i betacyjany- zapobiegają one mutacji komórek, a więc chronią przed nowotworami . U nas w domu często pijemy sok z marchwi, syrop z buraka czy po prostu koktajl z tymi składnikami.
Siemię lniane- zawiera lignany i kwasy tłuszczowe omega 3. Badania wykazują, że siemię pomaga właściwie na wszystko- obniża poziom cholesterolu, zapobiega zaparciom, chroni przed rakiem i chorobami serca. Zmielone siemię lniane można dodać do owsianki, do rozgniecionych bananów, pieczonych jabłek.
Sałata- zawiera mało kalorii a wyjątkowo dużo substancji odżywczych: związków czynnych witamin, pierwiastków i błonnika. U nas sałata najczęściej pojawia się w towarzystwie kanapek.
Jarmuż- doskonałe zielone warzywo, świetnie jako dodatek do zup lub na surowo. U mnie w domu często jemy jarmuż podsmażany na patelni z ciecierzycą, pieczarkami, papryką i nerkowcami.
Nasiona sezamu- zastanawiam się czy jest coś czego w nim nie ma? :) wapń, magnez, miedź, żelazo, mangan, cynk, witaminy i błonnik. Sezam zawiera też lignany, które chronią przed nowotworami.
Truskawki- są bogate w kwas foliowy, flawonoidy, żelazo i witaminę C. To również źródło błonnika, potasu i zawiera tylko 60kcal na szklankę. Często podajemy w formie deseru, sałatek owocowych, z rukolą i ziarnami. W zimę mam w swojej zamrażalce spory zapas truskawek, dzięki temu cieszymy się pysznymi koktajlami nawet w zimę.
Pomidory- ostatnimi czasy toczy się na ich temat ożywiona dyskusja, ustalono bowiem, że mają wpływ na znaczny spadek zachorowań na częste formy choroby nowotworowej. Jedną z najcenniejszych substancji zawartych w pomidorach to likopen- aktywny związek, który chroni przed rakiem prostaty, piersi, trzonu macicy, płuc i jelita grubego.
na podstawie książki Zdrowe dzieciaki Joela Furhmana
Witamy Was. Tu Ania i Kasia, i to my tworzymy tę stronę. Pasjonuje nas medycyna żywieniowa, głównie żywienie dziecka w zdrowiu i chorobie. Kochamy dzieci i chcemy dla nich jak najlepiej i jak najzdrowiej. Stąd też dzielimy się z wami wiedzą zdobytą podczas studiów z zakresu dietetyki pediatrycznej. Interesuje nas tylko najnowsza i sprawdzona wiedza oparta na faktach. Staramy się być na bieżąco z postępem nauk medycznych, a nasze artykuły piszemy zgodnie z tzw. 'evidence-based medicine'. Skupiamy się na przekazywaniu rzetelnej wiedzy, zdrowych, rozsądnych dietach, zapobiegających alergiom, chorobom autoimmunizacyjnym, onkologicznym, czy tak powszechnym chorobom metabolicznym. Pomagamy rodzicom zrozumieć, jak poprzez prawidłowe odżywianie można zapewnić dzieciom zdrowe dorastanie, zwiększyć odporność, wpłynąć na prawidłowy rozwój intelektualny i fizyczny. Dziecko zasługuje na szczęśliwą przyszłość, którą przede wszystkim daje zdrowie, a MY chcemy wam w tym pomóc. Zostańcie z nam na dłużej. Zapraszamy również do naszej poradni online.