Dietetyka Pediatryczna logo Dietetyka Pediatryczna

Zdrowie kształtuje się w dzieciństwie

Dlatego moje dzieci jedzą słodycze ! :)

Dlatego moje dzieci jedzą słodycze ! :)

Praktycznie nie ma dziecka na kuli ziemnskiej, które ominęłoby witrynę sklepową , na której mogłoby zobaczyć kolorowe lizaki, piękne ciastka i torty, cukierki, żelki czy pianki. Ba!Nawet ja bym stanęła żeby choć chwilke popatrzeć ! ;)

 

Ale dlaczego?

 

Ludzkie niemowlę rodzi się z preferencjami do smaku słodkiego, choćby dlatego, że przebywając w naszym brzuszku ciągle otoczone jest przez słodkie wody płodowe.

Kiedy niemowlę pije mleko- które również-dzięki zawartości laktozy- jest słodkie, na jego twarzy pojawia się spokój, odprężenie – często po prostu uśmiech. (Ganchrow JR, Steiner JE, Daher M. Neonatal facial expressions in response to different qualities and intensities of gustatory stimuli. Infant Behav Dev. 1983;6:189–200 )

Udowodniono, że niemowlęta lepiej reagują na bodźce bólowe takie jak choćby szczepienie czy zastrzyki, kiedy podaje im się słodki roztwór do picia ( mleko).(Eriksson M, Gradin M, Schollin J. Oral glucose and venepuncture reduce blood sampling pain in newborns. Early Hum Dev. 1999;55:211–218. )

 

Niesie to za sobą korzyści, jakie?

 

Co daje nam cukier?

 

Oczywiście nie mówię tu o cukrze z torebki- rafinowanym , białym- ale o źródle glukozy- energii- czyli o węglowodanach.

Nasz mózg jest sprytny i wie, że aby szybko dostarczyć sobie energii do funcjonowania trzeba spożyć jakiś cukier. Nie bez przyczyny kiedy przez cały dzień nie jesz, bo w pracy mega wielkie zamieszanie- a w domu jeszcze gorzej- to najchetniej sięgamy po batona, słodki napój czy po prostu owoc.

Wiadomo również, że spożywanie regularnych posiłków zmniejsza łaknienie- właśnie na spożywanie szybkich słodkich przekąsek. Przykonują się o tym osoby, które decydują się na dobrze zbilansowaną dietę- częste i małe posiłki.

 

Nie ma takiego drugiego okresu w życiu człowieka jak okres wczesnego dzieciństwa- kiedy jego przyrost i postępy w dziedzinie poznawczej i behawioralnej jest tak duży. Dziecko jak nikt inny ( i jego mózg również) potrzebuje do tego – ENERGII. Kiedy mózg raz zakoduje , że czekolada szybko dostarczy mu dużego kopa i przy tym sprawi małemu człowiekowi dużo przyjemności- to będzie to ślad nie do zatarcia.(Messier C. Glucose improvement of memory: a review. Eur J Pharmacol )

Cukierki, czekoladki, batoniki- to szybko i łatwo dostarczona energia dla naszego mózgu. (de Graaf C, Zandstra EH. Sweetness intensity and pleasantness in children, adolescents, and adults. Physiol Behav. 1999;67:513–520.  )

 

Z tego samego powodu nasz mózg- i co za tym idzie- mózg naszych dzieci- kocha makarony, kluski śląskie, kopytka, lane kluseczki, lewnie kluseczki, bułki , bułeczki czy pierogi :)

 

Bardzo ważne jest- jak chyba nie najważniejsze – aby to przyjąć- nie walczyć z tym, nie załamywać się i co najważniejsze- nie udowadniać sobie i wszystkim do okoła, że moje dziecko jest Inne- lepsze- i NIE LUBI SŁODYCZY.

 

Uważa się,że preferowanie słodkiego smaku ma swoje ewolucyjne uzasadnienie. Słodki smak w naturze wskazuje na energię, która potrzebna jest do optymalnego wzrostu i rozwoju. Mleko Matki jest słodkie- co potwierdza tą tezę- słodkie- to bezpieczna energia. (Beauchamp GK, Moran M. Dietary experience and sweet taste preference in human infants. Appetite. 1982;3:139–152 )

 

CZY MOGĘ WIĘC COŚ ZROBIĆ ŻEBY ODUCZYĆ DZIECKA JEDZENIA SŁODYCZY?

 

Tak, oczywiście :) - zaakceptuj to :)

Przyjmij, że lubienie słodyczy to rzecz normalna- i jest to trochę jak walka z wiatrakami.

 

Nie znaczy to oczywiście, że TWOJE dziecko ma się ZAJADAĆ słodkościami. Chodzi raczej o to, żebyś nie prowadziła z dzieckiem wojny typu

rodzic- kontra słodycz

Nie ma to najmnijeszego sensu- preferencji dziecka nie zmienisz.

Jak to wygląda u mnie w domu ?

Czy jemy słodycze?

Tak jemy- czasem robimy je sami, czasem kupujemy w sklepie. Czasem dam się namówić na coś, co wiem, że nie jest dobre- ale wiesz czego chcę tym uniknąć?

 

Sytuacji, w której moje dzieci w szkole po kryjomu przede mną będą zajadać się zakazanym słodyczem, chcę uniknąć sytuacji, w której ktoś namówi moje dziecko na cukierka i będzie to tajemnica przed rodzicami, sytuacji gdzie moje dziecko nie będzie umiało wybrać między tym co i ile może i dlaczego.

Sytuacji, w której stwierdzi, że musi mnie okłamać – bo inaczej pomyśli, że będę zła.

 

Chciałabym nauczyć moje dzieci- że słodycze są nieoddzowynym elementem dzisiejszego świata- bo są – nie ukrywajmy tego- na bluzkach są narysowane słodycze, na zeszytach są słodkie muffunki, bukiety z żelek, długopisy w cukierki- no słodycze są wszędzie- nie tylko w telewizji i sklepie spożywczym!

Nie róbmy z cukierków tematu tabu.

Jeżeli:

- postawimy cukierki na równi z brokułem

- nie będziemy robić ze słodyczy nadproduktu, czegoś wspaniałego

-nie będziemy uczyć dzieci, że na słodycze muszą zasłużyć

-nie będziemy uczyć, że słodycze rozwiązują problemy

-że słodycze można jeść ale na określonych przez Ciebie zasadach

-nie będziesz zmuszać dzieci do jedzenia obiadu- a dopiero później w zamian zaproponujesz słodycz

-Będziesz PRZEDE WSZYSTKIM sama PRZYKŁADEM dla własnego dziecka i będziesz sama postępować tak – jak uczysz postępować swoje dziecko

 

To masz szanse na to, że ten mały człowiek nauczy się,że słodycz to normalny element diety- dodatek do tego co WAŻNE i cenne każdego dnia, dodatek do odżywczego posiłku- że nie musi sobie zasłużyć na coś słodkiego, że nie musi się nagradzać słodyczami oraz że kiedy jest smutny- to ma przyjść przytulić się do Ciebie a nie do czekolady ! ;)

 

 

 

 

 

O nas


Witamy Was. Tu Ania i Kasia, i to my tworzymy tę stronę. Pasjonuje nas medycyna żywieniowa, głównie żywienie dziecka w zdrowiu i chorobie. Kochamy dzieci i chcemy dla nich jak najlepiej i jak najzdrowiej. Stąd też dzielimy się z wami wiedzą zdobytą podczas studiów z zakresu dietetyki pediatrycznej. Interesuje nas tylko najnowsza i sprawdzona wiedza oparta na faktach. Staramy się być na bieżąco z postępem nauk medycznych, a nasze artykuły piszemy zgodnie z tzw. 'evidence-based medicine'. Skupiamy się na przekazywaniu rzetelnej wiedzy, zdrowych, rozsądnych dietach, zapobiegających alergiom, chorobom autoimmunizacyjnym, onkologicznym, czy tak powszechnym chorobom metabolicznym. Pomagamy rodzicom zrozumieć, jak poprzez prawidłowe odżywianie można zapewnić dzieciom zdrowe dorastanie, zwiększyć odporność, wpłynąć na prawidłowy rozwój intelektualny i fizyczny. Dziecko zasługuje na szczęśliwą przyszłość, którą przede wszystkim daje zdrowie, a MY chcemy wam w tym pomóc. Zostańcie z nam na dłużej. Zapraszamy również do naszej poradni online.

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania