Dietetyka Pediatryczna logo Dietetyka Pediatryczna

Zdrowie kształtuje się w dzieciństwie

Dodatki w materiałach dopuszczonych do żywności a zdrowie dzieci

Dodatki w materiałach dopuszczonych do żywności a zdrowie dzieci

W lipcu tego roku ( czyli całkiem niedawno), na stronie AAP ( Amerykańskiej Akademii Pediatrii) opublikowano artykuł Food Additives and Child Health Leonardo TrasandeRachel M. ShafferSheela SathyanarayanaCOUNCIL ON ENVIRONMENTAL HEALTH  , który zwraca uwagę na zawartość szkodliwych substancji w materiałach przeznaczonych do bezpośredniego kontaktu z żywnością, jak i dodatków dodawanych do żywności.

 

Zapraszam Was do zapoznania się z jego treścią bo uważam, że jest wart, aby poświęcić u chwilkę.

Ponieważ nie każdy ma możliwość przeczytania artykułu w języku angielskim, specjalnie dla Was na podstawie zamieszczonego materiału, przedstawiamy najważniejsze wnioski, które zostały zawarte w treści artykułu.

Cały artykuł możesz przeczytać tu à http://pediatrics.aappublications.org/content/early/2018/07/19/peds.2018-1408)

 

                                                             

 

Obecnie ponad 10. 000 różnych substancji może być dodawanych do materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością w Stanach Zjednoczonych, bezpośrednio lub pośrednio, zgodnie z FFDCA.

Szacunkowo 1000 z nich uznanych jest za „GRAS” ( uznane za bezpiecznie).

Zasugerowano jednak, po zgromadzeniu licznych dowodów z badań laboratoryjnych i badań epidemiologicznych, że chemikalia stosowane w materiałach przeznaczonych do kontaktu z żywnością mogą przyczynić się do chorób. Dzieci mogą być szczególnie wrażliwe na działanie tych związków, chociażby ze względu na niższą masę ciała, rozwijający się układ immunologiczny i wciąż rozwijające się narządy.

 

Tab1.

Kategoria

Składnik chemiczny

Wykorzystanie

Wybrane problemy zdrowotne

Pośrednie dodatki do żywności

Bisfenole

Plastikowe pojemniki wykonane z poliwęglanu

Zakłócenia endokronologiczne

 

 

Polimerowe żywice epoksynowe w puszkach do żywności i napojów

Zaburzenia neurorozwojowe

 

Ftalany

Plastikowa folia spożywcza

Zaburzenia endokrynologiczne

 

 

 

Wiele zastosowań w sprzęcie do produkcji żywności

Stres oksydacyjny, kardiotoksyczność

 

PFC

Papier i tektura odporne na tłuszcz

Immunosupresja, zmniejszenie masy urodzeniowej,

 

Nadchloran

Opakowania na żywność

Zaburzenia gospodarki hormonalnej tarczycy

BEzpośrednie dodatki do żywności

Azotany i Azotyny

Bezpośredni dodatek do żywności jako substancja konserwująca i wzmacniająca kolor ( szczególnie mięsa)

Rakotwórczość, rozregulowanie gospodarki hormonalnej tarczycy

 

 

 

                                                    

 

 

 

 

Największe obawy budzi potencjalne ryzyko zaburzeń hormonalnych na wczesnym etapie rozwoju dzieci, kiedy narządy są w fazie wzrostu, gdzie są one szczególnie narażone na trwałe uszkodzenia. Międzynarodowe organizacje medyczne i naukowe zwróciły na tę kwestię uwagę w kilku przełomowych raportach, w tym w oświadczeniu naukowym Towarzystawa Endokrynologicznego z 2009 r / aktualizacja w 2015 r

(  Diamanti-Kandarakis E, Bourguignon JP, Giudice LC, et al. Endocrine-disrupting chemicals: an Endocrine Society scientific statement. Endocr Rev. 2009;30(4):293–342pmid:19502515)

(Gore AC, Chappell VA, Fenton SE, et al. Executive summary to EDC-2: the Endocrine Society’s second scientific statement on endocrine-disrupting chemicals. Endocr Rev. 2015;36(6):593–602pmid:26414233),

 

Również WHO i United National Enviroment Program, oraz Międzynarodowa Federacja Ginekologii i Położnictwa (Bergman Å, Heindel JJ, Jobling S, Kidd KA, Zoeller RT, eds; United Nations Environment ProgrammeWorld Health OrganizationState of the Science of Endocrine Disrupting Chemicals – 2012Geneva, SwitzerlandWHO and UNEP;2013. Available at: www.who.int/ceh/publications/endocrine/. Accessed May 18, 2017)

 

(Di Renzo GC, Conry JA, Blake J, et al. International Federation of Gynecology and Obstetrics opinion on reproductive health impacts of exposure to toxic environmental chemicals. Int J Gynaecol Obstet. 2015;131(3):219–225pmid:26433469)

 wydały oświadczenie, które substancje mogą budzić największe kontrowersje:

 

 

 • Bisfenole- które są stosowane jako wyściółka w metalowych puszkach, aby zapobiegać korozji ( zaburzają funkcję komórek trzustki in vivo, wpływają na transport glukozy)
 • Ftalany- to estry kwasu diftalowego, stosowane w klejach, środkach smarnych i plastyfikatorach podczas procesu produkcji ( wpływają na ekspresję regulatorów metabolizmu lipidów i węglowodanów, )
 • PFC- stosowane w odpornych na tłuszcz papierach i opakowaniach( zaburzenia hormonów tarczycy)
 • Nadchloran- środek antystatyczny, stosowany w opakowaniach plastikowych

(wpływ na hormony tarczycy, może przyczyniać się do niedoczynności tarczycy u noworodków, co zostało udokumentowane w Stanach Zjednoczonych)

 

Dodatkowo kontrowersje wzbudziły azotyny i azotany, które mogą wpływać na zaburzenie koncentracji i nadpobudliwość, zakłócać produkcję hormonów tarczycy, a w warunkach endogennych mogą powodować zwiększone wytwarzanie rakotwórczych związków N- nitrozylowych.

 

Jak w codziennym życiu radzić sobie z tymi zagrożeniami ?

 

Nie jest łatwo określić w jaki sposób zmniejszyć narażenie na chemikalia, ale niektóre zalecenia wydają się być pomocne w codziennym życiu. Niestety, modyfikacje te mogą powodować dodatkowe koszty, co może stanowić barierę dla rodzin z niższymi dochodami.

 

 • Spożywaj jak najwięcej świeżych warzyw i owoców
 • Unikaj przetworów mięsnych , zwłaszcza w okresie ciąży
 • Unikaj podgrzewania jedzenia lub napojów w mikrofalówce ( szczególnie jedzenia dla niemowląt, mleka modyfikowanego )
 • Nie myj plastikowych pojemników w zmywarce
 • W miarę możliwości zastępuj tworzywa sztuczne szklanymi lub ze stali nierdzewnej
 • Sprawdzaj kody recyklingowe na spodzie produktu, unikaj tworzyw z kodami 3 ( ftalany), 6 ( styren) i 7 ( bisfenol), chyba że są oznaczone jako „biobased” lub „greenware”
 • Zachęcaj do mycia rąk przed jedzeniem, myj wszystkie owoce i warzywa

 

 

 

 

 

 

 

O nas


Witamy Was. Tu Ania i Kasia, i to my tworzymy tę stronę. Pasjonuje nas medycyna żywieniowa, głównie żywienie dziecka w zdrowiu i chorobie. Kochamy dzieci i chcemy dla nich jak najlepiej i jak najzdrowiej. Stąd też dzielimy się z wami wiedzą zdobytą podczas studiów z zakresu dietetyki pediatrycznej. Interesuje nas tylko najnowsza i sprawdzona wiedza oparta na faktach. Staramy się być na bieżąco z postępem nauk medycznych, a nasze artykuły piszemy zgodnie z tzw. 'evidence-based medicine'. Skupiamy się na przekazywaniu rzetelnej wiedzy, zdrowych, rozsądnych dietach, zapobiegających alergiom, chorobom autoimmunizacyjnym, onkologicznym, czy tak powszechnym chorobom metabolicznym. Pomagamy rodzicom zrozumieć, jak poprzez prawidłowe odżywianie można zapewnić dzieciom zdrowe dorastanie, zwiększyć odporność, wpłynąć na prawidłowy rozwój intelektualny i fizyczny. Dziecko zasługuje na szczęśliwą przyszłość, którą przede wszystkim daje zdrowie, a MY chcemy wam w tym pomóc. Zostańcie z nam na dłużej. Zapraszamy również do naszej poradni online.

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.