Dietetyka Pediatryczna logo Dietetyka Pediatryczna

Zdrowie kształtuje się w dzieciństwie

Jaja przepiórcze nie tylko na Wielkanoc. Poznaj zalety ich spożywania.

Jaja przepiórcze nie tylko na Wielkanoc. Poznaj zalety ich spożywania.

Jaja przepiórki są wyśmienitym zamiennikiem jaj kurzych. Są mniejsze (świetnie nadają się na przystawkę), ważą do 15 g, dość ciekawie „nakrapiane” i do tego zdrowsze. W sklepach coraz częściej można się na nie natknąć. I bardzo dobrze. Kiedyś niedocenianie, dzisiaj ze względu na znakomite walory odżywcze coraz częściej lądują na naszych stołach.

Smak jaj przepiórczych za sprawą żółtka jest bardziej intensywny od jaj kurzych, ale mimo niewielkiego rozmiaru charakteryzują się większym bogactwem składników mineralnych niż jaja kurze. Posiadają więcej aminokwasów i mikroelementów (żelaza, miedzi, fosforu, cynku, a także witamin z grupy B ) i mają o wiele mniej cholesterolu, są lepiej trawione. Lekarze i dietetycy coraz częściej zalecają spożywanie jajek przepiórczych głównie dzieciom i osobom starszym.

Zalecane się również osobom w stanach anemii, zaburzeniach układu nerwowego, przy nadciśnieniu, osłabieniu organizmu i rekonwalescencji. Ponadto, korzystanie z jaj przepiórczych jest zalecane dla ludzi żyjących w niekorzystnych bardzo warunkach środowiskowych, głównie u tych, którzy narażeni są na promieniowanie.

Jajka przepiórcze są na ogół mniej szkodliwe u osób uczulonych na białko jaja kurzego. Często mamy na stronach internetowych takie właśnie informacje, ale trzeba uważać. Pomimo, że faktycznie uczulają najmniej to osoby bardzo reagujące na białko jaja kurzego muszą zwracać uwagę również na jaja innych ptaków. I dotyczy to również jaj przepiórczych. Dieta eliminacyjna wyklucza najczęściej wszystkie jajka!

Jak długo gotować jajka przepiórcze? Jeśli chcemy przyrządzić je na miękko wystarczy 1,5 minuty gotowania, a jajka na twardo potrzebują 3 minuty. Przyjmuje się, że 1 jajko kurze to 3-4 jajka przepiórcze.

Jaja przepiórcze są więc idealnym zamiennikiem jaj kurzych i warto częściej podawać je dzieciom.

 

O nas


Witamy Was. Tu Ania i Kasia, i to my tworzymy tę stronę. Pasjonuje nas medycyna żywieniowa, głównie żywienie dziecka w zdrowiu i chorobie. Kochamy dzieci i chcemy dla nich jak najlepiej i jak najzdrowiej. Stąd też dzielimy się z wami wiedzą zdobytą podczas studiów z zakresu dietetyki pediatrycznej. Interesuje nas tylko najnowsza i sprawdzona wiedza oparta na faktach. Staramy się być na bieżąco z postępem nauk medycznych, a nasze artykuły piszemy zgodnie z tzw. 'evidence-based medicine'. Skupiamy się na przekazywaniu rzetelnej wiedzy, zdrowych, rozsądnych dietach, zapobiegających alergiom, chorobom autoimmunizacyjnym, onkologicznym, czy tak powszechnym chorobom metabolicznym. Pomagamy rodzicom zrozumieć, jak poprzez prawidłowe odżywianie można zapewnić dzieciom zdrowe dorastanie, zwiększyć odporność, wpłynąć na prawidłowy rozwój intelektualny i fizyczny. Dziecko zasługuje na szczęśliwą przyszłość, którą przede wszystkim daje zdrowie, a MY chcemy wam w tym pomóc. Zostańcie z nam na dłużej. Zapraszamy również do naszej poradni online.

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.