Dietetyka Pediatryczna logo Dietetyka Pediatryczna

Zdrowie kształtuje się w dzieciństwie

Kasza manna – powrót do dzieciństwa oraz niedocenione źródło jodu.

Kasza manna – powrót do dzieciństwa oraz niedocenione źródło jodu.

 

Kasza manna często przypomina mi moje dzieciństwo. Niestety dziś jest trochę zapomniana, a szkoda, bo właściwości kaszy mannej są nieocenione. W kaszy mannie jest całe bogactwo witamin z grupy B, poza tym zawiera witaminę E, potas, cynk, magnez, krzem, potas, żelazo. Kasza również dostarcza wartościowego błonnika, dlatego też, szybciej czujemy się syci. Manna słynie z zawartości jodu i jako jedyna zawiera tak dużą ilość. I może dlatego ze względu na to całe bogactwo odżywcze, mój organizm najbardziej domagał się kaszy mannej właśnie w ciąży. Dobra kasza jest lekko żółtawa i taką wybierajcie. Kasza manna jest również idealnym produktem lekkostrawnym, regulującym pracę układu pokarmowego, o działaniu osłaniającym. Należy jednak pamiętać, że zawiera gluten.

Moje dzieci najbardziej uwielbiają ‘’niebieską kaszą manną’’, czyli rzecz jasna na słodko i z jagodami. Naprawdę sama przyjemność dla brzuszka i podniebienia.

 

Przepis na zdrową i szybką kaszą manną z jagodami:

  • 1 szklanka mleka
  • 1 szklanka wody
  • Łyżka miodu lub syropu klonowego
  • 3-4 łyżki kaszy mannej
  • Jagody
  • Cynamon (opcjonalnie)

Wodę i mleko zagotuj razem. Następnie, wsyp kaszę manną i mieszaj przez chwilę, aby nie powstały grudki. Dodaj miód lub syrop klonowy, wsyp jagody, chwilkę gotuj (do 2 minut) i wyłącz. Poczekaj ok. 7 minut, aż kasza jeszcze zgęstnieje. Możesz posypać gorzką, startą czekoladą i cynamonem. Dla dzieci to idealne i pobudzające śniadanie.

O nas


Witamy Was. Tu Ania i Kasia, i to my tworzymy tę stronę. Pasjonuje nas medycyna żywieniowa, głównie żywienie dziecka w zdrowiu i chorobie. Kochamy dzieci i chcemy dla nich jak najlepiej i jak najzdrowiej. Stąd też dzielimy się z wami wiedzą zdobytą podczas studiów z zakresu dietetyki pediatrycznej. Interesuje nas tylko najnowsza i sprawdzona wiedza oparta na faktach. Staramy się być na bieżąco z postępem nauk medycznych, a nasze artykuły piszemy zgodnie z tzw. 'evidence-based medicine'. Skupiamy się na przekazywaniu rzetelnej wiedzy, zdrowych, rozsądnych dietach, zapobiegających alergiom, chorobom autoimmunizacyjnym, onkologicznym, czy tak powszechnym chorobom metabolicznym. Pomagamy rodzicom zrozumieć, jak poprzez prawidłowe odżywianie można zapewnić dzieciom zdrowe dorastanie, zwiększyć odporność, wpłynąć na prawidłowy rozwój intelektualny i fizyczny. Dziecko zasługuje na szczęśliwą przyszłość, którą przede wszystkim daje zdrowie, a MY chcemy wam w tym pomóc. Zostańcie z nam na dłużej. Zapraszamy również do naszej poradni online.

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.