Dietetyka Pediatryczna logo Dietetyka Pediatryczna

Zdrowie kształtuje się w dzieciństwie

Kisiel z owoców jagodowych do walki z infekcjami.

Kisiel z owoców jagodowych do walki z infekcjami.

Do owoców jagodowych należą jagody, borówki, aronia, truskawki, maliny, żurawina, poziomki, porzeczki, jeżyny. Warto je jeść już od najmłodszych lat, ponieważ owoce te mają wiele cennych właściwości. Posiadają działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające, przeciwnowotworowe, ale i przeciwalergiczne. Mają silny potencjał antyoksydacyjny, a to zawdzięczamy głównie polifenolom, witaminie C, E, karotenoidom. Wspomnę, że owoce jagodowe mają tych związków najwięcej. Owoce jagodowe już od dawna mają udowodnione działanie poprawiające sprawność umysłową. Najlepsze jest to, że sezon na owoce jagodowe trwa cały rok. W zimie doskonale sprawdzą się mrożonki, które można znaleźć chyba w każdym supermarkecie.

Kisiel bazujący na owocach jagodowych ma działanie rozgrzewające, oczyszczające z toksyn, bakterii, wirusów, poprawi funkcjonowanie układu nerwowego, sprawdzi się przy problemach z pęcherzem moczowym. Ogromna zawartość antocyjanów głównie dzięki owocom aronii pozytywnie wpłynie na układ krążenia, gdyż te mają działanie wzmacniające naczynia krwionośne oraz hamujące agregację płytek krwi.

Przepis na nasz kisiel:

  • Pół szklanki owoców aronii
  • Pół szklanki malin
  • Pół szklanki owoców żurawiny
  • 2-3 szklanki wody
  • 2 łyżki cukru (można mniej, ale to już zależy od was)
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej

Owoce myjemy, wkładamy do garnuszka, zalewamy wodą; gotujemy jakieś 10 min na wolnym ogniu. Po czym wszystko blendujemy. Odcedzamy na sitku, co pozwoli nam oczyścić nasz sok z pestek. Ponownie zagotowujemy. Słodzimy do smaku. Mąkę ziemniaczaną mieszamy z niewielką ilością zimnej wody, wlewamy do naszego soku, chwilkę gotujemy, mieszamy i powstaje nam gęsty kisiel. Jeśli kisiel nie będzie gęsty należy rozprowadzić łyżeczkę mąki ziemniaczanej w bardzo niewielkiej ilości zimnej wody i ponownie wymieszać oraz zagotować.

O nas


Witamy Was. Tu Ania i Kasia, i to my tworzymy tę stronę. Pasjonuje nas medycyna żywieniowa, głównie żywienie dziecka w zdrowiu i chorobie. Kochamy dzieci i chcemy dla nich jak najlepiej i jak najzdrowiej. Stąd też dzielimy się z wami wiedzą zdobytą podczas studiów z zakresu dietetyki pediatrycznej. Interesuje nas tylko najnowsza i sprawdzona wiedza oparta na faktach. Staramy się być na bieżąco z postępem nauk medycznych, a nasze artykuły piszemy zgodnie z tzw. 'evidence-based medicine'. Skupiamy się na przekazywaniu rzetelnej wiedzy, zdrowych, rozsądnych dietach, zapobiegających alergiom, chorobom autoimmunizacyjnym, onkologicznym, czy tak powszechnym chorobom metabolicznym. Pomagamy rodzicom zrozumieć, jak poprzez prawidłowe odżywianie można zapewnić dzieciom zdrowe dorastanie, zwiększyć odporność, wpłynąć na prawidłowy rozwój intelektualny i fizyczny. Dziecko zasługuje na szczęśliwą przyszłość, którą przede wszystkim daje zdrowie, a MY chcemy wam w tym pomóc. Zostańcie z nam na dłużej. Zapraszamy również do naszej poradni online.

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania