Dietetyka Pediatryczna logo Dietetyka Pediatryczna

Zdrowie kształtuje się w dzieciństwie

SIDS- zalecenia AAP z 2016 roku

SIDS- zalecenia AAP z 2016 roku

  1. Sen na plecach
  • Aby zmniejszyć ryzyko SIDS, należy niemowlęta kłaść do spoczynku w pozycji leżącej, całkowicie na plecach, aż do osiągnięcia 1 roku życia.
  • Spanie przez dziecko na boku nie jest bezpieczne i nie jest zalecane.
  • Pozycja spania na plecach nie zwiększa ryzyka zdławienia u niemowląt nawet tych, które cierpią na refluks.
  • AAP jest zgodna z Północnoamerykańskim Towarzystwem Gastroenterologii i Odżywiania Dziecięcego, że ryzyko SIDS przeważa nad korzyściami z bocznego układania dziecka do snu z chorobami refluksu.
  • Dzieci przedwcześnie urodzone znajdują się w grupie większego ryzyka wystąpienia SIDS,
  • AAP zaleca kontakt Matki z dzieckiem „skóra do skóry” zaraz po urodzeniu, pod warunkiem, że ani dziecko ani matka nie wymagają dodatkowej opieki lekarskiej.
  1. Materac
  • Materac na którym śpi dziecko powinien być twardy i nie podatny na wgniecenia. Miękkie materace w tym z pianki, mogą tworzyć podczas snu wgniecenia, które mogą blokować dostęp do powietrza w sytuacji, w której dziecko obróciłoby się na brzuszek podczas snu. Materac powinien idealnie pasować do boków łóżeczka, nie powinno być żadnych luk czy przerw. Nie wolno stosować żadnych poduszek ani kołder zamiennie z materacem.
  • Dziecięce łóżeczko powinno być umieszczone z dala od wszelkich zasłon, firan, kabli czy innych niebezpiecznych rzeczy
  • Kiedy dziecko przebywa w łóżku rodzica należy odsunąć wszelkie kołdry i poduszki
  • Fotelik niemowlęcy czy inne nosidła nie są zalecane do częstego spania dziecka, szczególnie w okresie do 4 miesiąca życia, ponieważ dziecko może przyjąć pozycję, która uniemożliwi drożność dróg oddechowych
  • Należy pamiętać, że nie należy pozostawiać dziecka w foteliku samochodowym lub innym nosidełku na materacu, sofie , kanapie czy innych miękkich rzeczach. Są one niestabilne, fotelik może łatwo przewrócić się na bok.
  1. Karmienie Piersią
  • Karmienie piersią zmniejsza ryzyko SIDS. Jeśli jest taka możliwość zaleca się wyłączne karmienie piersią dziecka przez pierwsze 6 miesięcy życia
  1. Zaleca się, aby przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecko spało w osobnym łóżku, w pokoju rodziców. Istnieją dowody, które mówią , że spanie dziecka w jednym pokoju z rodzicami, ale w osobnych łóżkach, zmniejsza ryzyko SIDS o 50%.
  • Nie zaleca się, aby przed 1 urodzinami dziecko spało w pokoju osobnym
  • Nie należy pozwalać na spanie dziecka z osobą palącą, przyjmującą silne leki nasenne, uspokajające lub z osobą pod wpływem alkoholu
  • Należy trzymać wszelkie miękkie przedmioty, koce, poduszki, kołdry z dala od miejsca wypoczynku dziecka
  1. Ochronne działanie smoczka
  • Chociaż mechanizm nie jest znany, badania jasno wykazują, że używanie przez dziecko smoczka zmniejsza ryzyko SIDS, nawet jeśli dziecko smoczek wypluwa.
  • Smoczek należy stosować podczas zasypiania, kiedy dziecko uśnie i wypluje smoczek, nie ma konieczności ponownego podawania smoczka. Nie należy również zmuszać dziecka do ssania smoczka, jeśli tego nie chce.
  • Ze względu na ryzyko uduszenia nie należy stosować u śpiącego dziecka żadnych sznureczków do smoczka
  1. Należy unikać narażenia dziecka na dym tytoniowy. Najlepiej by było, aby matka nie paliła w ciąży oraz w okresie karmienia dziecka. Ryzyko SIDS jest szczególnie wysokie, gdy łóżko dla niemowląt dzieli się z dorosłym palaczem, nawet jeśli dorosły nie pali w łóżku
  2. Należy nie spożywać alkoholu w ciąży, oraz spać z dzieckiem w łóżku po spożyciu choćby najmniejszej ilości alkoholu
  3. Unikaj przegrzewania dziecka. Choć definicja przegrzania jest różna i przez to trudno dojść do jednego jasnego przekazu jaka temperatura pomieszczenia powinna być utrzymana, aby uniknąć przegrzania. Ogólnie, niemowlę powinno być ubrane odpowiednio do temperatury panującej w otoczeniu. Dziecko nie powinno mieć na sobie więcej niż 1 wartę odzieży dodatkowej ( w stosunku do rodzica). Rodzice powinni umieć rozpoznać objawy przegrzania.
  4. Kobiety w ciąży powinny być pod stałą opieką prenatalną
  5. Niemowlęta powinny być szczepione zgodnie ze schematem AAP.

O nas


Witamy Was. Tu Ania i Kasia, i to my tworzymy tę stronę. Pasjonuje nas medycyna żywieniowa, głównie żywienie dziecka w zdrowiu i chorobie. Kochamy dzieci i chcemy dla nich jak najlepiej i jak najzdrowiej. Stąd też dzielimy się z wami wiedzą zdobytą podczas studiów z zakresu dietetyki pediatrycznej. Interesuje nas tylko najnowsza i sprawdzona wiedza oparta na faktach. Staramy się być na bieżąco z postępem nauk medycznych, a nasze artykuły piszemy zgodnie z tzw. 'evidence-based medicine'. Skupiamy się na przekazywaniu rzetelnej wiedzy, zdrowych, rozsądnych dietach, zapobiegających alergiom, chorobom autoimmunizacyjnym, onkologicznym, czy tak powszechnym chorobom metabolicznym. Pomagamy rodzicom zrozumieć, jak poprzez prawidłowe odżywianie można zapewnić dzieciom zdrowe dorastanie, zwiększyć odporność, wpłynąć na prawidłowy rozwój intelektualny i fizyczny. Dziecko zasługuje na szczęśliwą przyszłość, którą przede wszystkim daje zdrowie, a MY chcemy wam w tym pomóc. Zostańcie z nam na dłużej. Zapraszamy również do naszej poradni online.

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.