Dietetyka Pediatryczna logo Dietetyka Pediatryczna

Zdrowie kształtuje się w dzieciństwie

Tortilla Batatowa

Tortilla Batatowa

Na około 10 placków bedzie Ci potrzeba

3 bataty ( dość spore)

Mąka ziemniaczana

Mąka orkiszowa

0,5 łyzeczki proszku do pieczenia

 

Ugotuj Bataty, przeciśnij je przez praskę do ziemniaków, tak aby powstała z nich gładka masa.

Całość ciasta z batatów ułóż w misce. Ugnieć wszystko dłońmi i  podziel ciasto w misce na 2 części- podobnie jak to się robi przy kluskach śląskich, z tym że przy kluskach ciasto dzielimy na 4 części, a tu na dwie. Wyjmij połowę batatów i w to miejce wsyp proporcjonalnie mąkę orkiszową i ziemniaczaną.Dodaj odłożoną masę do miski.

Ugnieć wszystko, tak aby powstało jedno ciasto. Będzie podobne do kopytek czy do klusek śląskich z tym , że mniej elastyczne- ponieważ jest więcej mąki. Podziel ciasto na kawałki.

 

 

Następnie użyj wałka do ciasta i rozwałkuj na placki

Nie muszą byc bardzo cienkie, moje były grubości około 0,5 mm

Bardzo ważne jest, zeby podczas wałkowania podsypywać placki mąką, aby nie przykleiły się do blatu i wałka

 

 

Następnie rozgrzej patelnie i układaj je pojedyńczo

Do smażenia nie używamy żadnego oleju

Postepujemy podobnie jak w przypadku tortilli. Każdy placem smażymy około 30-40 sekund z jednej i drugiej strony. Powstaną nam bąble, ale takie mają być :)

 

Smacznego!

 

Ps.

Ja podałam moim Dziewuszkom z serem zółtym, wspaniale się roztopił na gorących jeszcze plackach :D

O nas


Witamy Was. Tu Ania i Kasia, i to my tworzymy tę stronę. Pasjonuje nas medycyna żywieniowa, głównie żywienie dziecka w zdrowiu i chorobie. Kochamy dzieci i chcemy dla nich jak najlepiej i jak najzdrowiej. Stąd też dzielimy się z wami wiedzą zdobytą podczas studiów z zakresu dietetyki pediatrycznej. Interesuje nas tylko najnowsza i sprawdzona wiedza oparta na faktach. Staramy się być na bieżąco z postępem nauk medycznych, a nasze artykuły piszemy zgodnie z tzw. 'evidence-based medicine'. Skupiamy się na przekazywaniu rzetelnej wiedzy, zdrowych, rozsądnych dietach, zapobiegających alergiom, chorobom autoimmunizacyjnym, onkologicznym, czy tak powszechnym chorobom metabolicznym. Pomagamy rodzicom zrozumieć, jak poprzez prawidłowe odżywianie można zapewnić dzieciom zdrowe dorastanie, zwiększyć odporność, wpłynąć na prawidłowy rozwój intelektualny i fizyczny. Dziecko zasługuje na szczęśliwą przyszłość, którą przede wszystkim daje zdrowie, a MY chcemy wam w tym pomóc. Zostańcie z nam na dłużej. Zapraszamy również do naszej poradni online.

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania