Dietetyka Pediatryczna logo Dietetyka Pediatryczna

Zdrowie kształtuje się w dzieciństwie

2017-12-14

Pierniczki "last minut"

Pierniczki "last minut"

Nie lubię robić pierniczków na miesiąc do przodu. Jeszcze nie zdarzyły się takie święta, aby pierniczki wytrzymały do wigilii :) Większa szansa jest, aby zachowało się choć parę, jeśli zrobi się je odpowiednio późno :) 

Robienie pierników to nasza domowa tradycja od kiedy moja najstarsza córka była w stanie robić cokolwiek ;) czyli dość szybko :)

Kiedyś bawiłyśmy się też lukrem i posypkami, ale im bardziej matka stawała się dietetykiem tym bardziej odbijała jej ( Matce) palma, no i z roku na rok, nasze pierniczki stawały się coraz zdrowsze- co nie znaczy, że gorsze ! nic z tych rzeczy Kochani :)

Wycinanie pierników to nie tylko cel sam w sobie. Głównie ,to potrzeba wspólnego spędzania czasu, ubrudzenia się mąką, powspominanie zeszłorocznych wypieków :) i oczywiście- nieznoszę sprzątać, ale przyznam Wam, że o dziwo zawsze jest o wiele mniej pracy, jeśli się założy , że będzie jej dużo :D

 

czytaj dalej »

2017-12-13

Zakwas buraczany

Zakwas buraczany

Czuć już zbliżające się święta. Ja w tym roku podeszłam do tematu dość ambitnie i zaprosiłam gości do siebie :) Dziś mam w planach przygotować pierogi z soczewicą, pierogi z kaszą gryczaną oraz ( jak starczy mi chęci) pierogi z grzybami i kapustą. 

Ale nie o tym ten post :) Nie ma u nas świąt bez barszczu czerwonego :) Uwielbiam zapach zakwasu buraczanego i zawsze robię go samodzielnie, a od pewnego czasu na moim parapecie leży nie tylko w celach, że tak powiem zupowych, ale również jako napój wzmacniający.

Zakwas buraczany to przede wszystkim dobre źródło probiotyków i witaminy C, poprawia parametry krwi ( warto stosować go w niedokrwistości), poprawia kondycję organizmu, szczególnie po antybiotykoterapii oraz poprawia pracę jelit.  

 

czytaj dalej »

2017-07-09

Koktaj Ananasowo- Ogórkowy

Koktaj Ananasowo- Ogórkowy

Lubicie koktajle?

A lubicie niestandardowe połączenia?

Jeśli tak to ten koktaj jest dla Was :) 

 

czytaj dalej »

2017-06-21

Koktaj idealny na upalne dni :)

Koktaj idealny na upalne dni :)

U mnie na działce rośnie już jak szalony jarmuż- w tym roku- w dwóch odmianach- fioletowy i zielony :) uwielbiam ten okres, kiedy mój ogródek przydomowy wydaje już tyle plonów, że nie muszę zbyt często biegać po sklepach warzywnych :) Jarmużowa moda i szaleństwo trwa i mam nadzieję, że nigdy się nie skończy, bo to nie tylko smaczne warzywo, ale bardzo cenne pod względem odżywczym. A dlaczego? już Wam mówię :)

-bogactwo witamin ( K, E, C, beta karoten,  witaminy z grupy B)

- źródło bioflawonoidów, które wzmacniają i uszczelniają naczynia włosowate krwi

-zawiera mnóstwo substancji mineralnych: potas fosfor, magnez, sód, żelazo, mangan oraz jest świetnym źródłem wapnia :)

-zawiera luteinę i zeaksantynę- poprawiające wzrok

- bogactwo przeciwutleniaczy

-podobnie jak inne warzywa kapustne ma właściwości antynowotworowe ( związki te wykazują działanie w obrębie jelita grubego, prostaty, piersi, szyjki macicy, przełyku, żołądka, krtani i jamy ustnej)

-glukozynolany- biorą udział w detoksykacji organizmu

 

No więc jak ? Dacie się namówić na Jarmuż?

czytaj dalej »

2017-03-10

Mleko sezamowe

Mleko sezamowe

Jakiś czas temu pisałam dla Was artykuł o mleku i o tym, że jeśli go nie pijemy to musimy się troszkę nagłowić aby uzupełnić dietę naszego dziecka w wapń. (Link do artykułu). Dziś w nocy wpadłam na genialny pomysł i przez pare godzin poczułam się jego Matką :) Kiedy rano weszłam na zagraniczne blogi to znalazłam wiele przepisów na mleko z sezamu. Ale daczego niby z sezamu?

A no, sezam jest bowiem najlepszym źródłem wapnia , jest go tam więcej niż gdziekolwiek indziej- mleko mogłoby się zawstydzić! ;) (975mg/100g)Zawiera również przeciwutleniacze ( sesamol i sesamolina) żelazo, cynk, magnez, białko, witaminę E, A i B, kwas fitynowy . Tyle bogactwa w małym, złotym nasionku. Jeśli kupujesz sezam- kup ten nie oczyszony-nie łuskany i najlepiej z upraw certyfikowanych.

Link do orginalnego przepisu

czytaj dalej »

O nas


Witamy Was. Tu Ania i Kasia, i to my tworzymy tę stronę. Pasjonuje nas medycyna żywieniowa, głównie żywienie dziecka w zdrowiu i chorobie. Kochamy dzieci i chcemy dla nich jak najlepiej i jak najzdrowiej. Stąd też dzielimy się z wami wiedzą zdobytą podczas studiów z zakresu dietetyki pediatrycznej. Interesuje nas tylko najnowsza i sprawdzona wiedza oparta na faktach. Staramy się być na bieżąco z postępem nauk medycznych, a nasze artykuły piszemy zgodnie z tzw. 'evidence-based medicine'. Skupiamy się na przekazywaniu rzetelnej wiedzy, zdrowych, rozsądnych dietach, zapobiegających alergiom, chorobom autoimmunizacyjnym, onkologicznym, czy tak powszechnym chorobom metabolicznym. Pomagamy rodzicom zrozumieć, jak poprzez prawidłowe odżywianie można zapewnić dzieciom zdrowe dorastanie, zwiększyć odporność, wpłynąć na prawidłowy rozwój intelektualny i fizyczny. Dziecko zasługuje na szczęśliwą przyszłość, którą przede wszystkim daje zdrowie, a MY chcemy wam w tym pomóc. Zostańcie z nam na dłużej. Zapraszamy również do naszej poradni online.

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.