Dietetyka Pediatryczna logo Dietetyka Pediatryczna

Zdrowie kształtuje się w dzieciństwie

E ? co to takiego?

E ? co to takiego?

W ramach ogłoszonego przez nas konkursu jedna z osób poprosiła, aby poruszyć tematykę dodatków do żywności.
Co to w ogóle jest dodatek do żywności ? To każda substancja, która w normalnych warunkach nie jest spożywana sama jako żywność, ani nie jest stosowana jako charakterystyczny składnik żywności. Dodawana jest celowo w trakcie produkcji, przetwarzania, przygotowania lub obróbki w celach technologicznych.
Dodatki do żywności klasyfikujemy :
Barwniki E 100- E199
Substancje konserwujące E 200- E299
Przeciwutleniacze, kwasy, regulatory kwasowości E300- E399
Emulgatory, Stabilizatory, Substancje Zagęszczające E400- E499
Dodatki o zróżnicowanym przeznaczeniu E500-E599
Wzmacniacze smaku E600- E699
Dodatki do żywności- różne (m.in substancje słodzące) E900-E1299
Modyfikowane skrobie E1300-E1499
To wszystko brzmi strasznie, dziwne kody i mnóstwo cyferek. Przyznam szczerze, że ja sama staram się kupować żywność, która ma jak najkrótszy skład( zasada- im krócej tym lepiej :) ) , ale nie koniecznie pozbawionej E.
A dlaczego? Nazywanie substancji dodatkowych w żywności symbolem E to wynik wprowadzenia w życie zaleceń Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA – European Food Safety Authority),który zajmuje się m.in. ochroną konsumentów przed stosowaniem niebezpiecznych dla zdrowia dodatków do żywości. I tak na przykład E 100 to kurkuma,
E 101to ryboflawina- czyli witamina B2,
 E270 to kwas mlekowy stosowany do produkcji serów,
 E 410 mączka chleba świętojańskiego.
Na liście E produktów znajdziemy witaminę C, wosk pszczeli, ksylitol, celulozę czy nawet tlen. Ale to jedna strona produktów E. Jest niestety również druga- ta gorsza. Pomimo iż każda substancja , która została dopuszczona do użytku musi przejść wiele badań i wyznaczona jest dla nich dawka ADI ( dopuszczalna dzienna dawka) to staram się unikać takich produktów w diecie, a szczególnie w diecie moich dzieci. Najgorszą sławą "cieszą" się  Barwniki Grupy Southampton
102- tartrazyna ( sery dojrzewające, owoce i warzywa w słoikach lub puszkach)
104-żółcień chinolinowa(gumy owocowe, przetwory owocowe)
110-żółcień pomarańczowa(wyroby cukiernicze, syropy, musztarda)
122- azorubina(produkty rybne, sery dojrzewające)
124- czerwień koszenilowa (żelki i inne cukierki, przetwory owocowe i warzywne)
129- czerwień Allura( przetwory mięsne i rybne)
Od  lipca 2010 roku etykiety mają zawierać,jeśli produkt zawiera którykolwiek z tych 6 barwników, ponieważ mają one szkodliwy wpływ na aktywność  i skupienie uwagi przez dzieci.
Na liście , że tak powiem" złej sławy" mamy również aspartam, związki kwasu glutaminowego, karagen, BHA, pochodne kwasu galusowowego, azityny, fenole, barwnik amoniakalny czy karmel amoniakalno siarczynowy. Co mi na co dzień pomaga w odczytywaniu etykiet? Bo chyba nie sądzicie, że każdy numerek znam na pamięć :P Aplikacja w telefonie :) myślę, że każdy może spróbować taką ściągnąć na swój telefon. Mi to bardzo pomaga :)  
Podsumowując:) nie każdy produkt E to samo zło, jednak zachęcam do zachowania czujności, a nowe technologie zawsze nam mogą w tym pomóc :)
Pozdrawiam

O nas


Witamy Was. Tu Ania i Kasia, i to my tworzymy tę stronę. Pasjonuje nas medycyna żywieniowa, głównie żywienie dziecka w zdrowiu i chorobie. Kochamy dzieci i chcemy dla nich jak najlepiej i jak najzdrowiej. Stąd też dzielimy się z wami wiedzą zdobytą podczas studiów z zakresu dietetyki pediatrycznej. Interesuje nas tylko najnowsza i sprawdzona wiedza oparta na faktach. Staramy się być na bieżąco z postępem nauk medycznych, a nasze artykuły piszemy zgodnie z tzw. 'evidence-based medicine'. Skupiamy się na przekazywaniu rzetelnej wiedzy, zdrowych, rozsądnych dietach, zapobiegających alergiom, chorobom autoimmunizacyjnym, onkologicznym, czy tak powszechnym chorobom metabolicznym. Pomagamy rodzicom zrozumieć, jak poprzez prawidłowe odżywianie można zapewnić dzieciom zdrowe dorastanie, zwiększyć odporność, wpłynąć na prawidłowy rozwój intelektualny i fizyczny. Dziecko zasługuje na szczęśliwą przyszłość, którą przede wszystkim daje zdrowie, a MY chcemy wam w tym pomóc. Zostańcie z nam na dłużej. Zapraszamy również do naszej poradni online.

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.