Dietetyka Pediatryczna logo Dietetyka Pediatryczna

Zdrowie kształtuje się w dzieciństwie

Ile kalorii potrzebne jest mojemu dziecku?

Często mamy problem z tym, aby dać naszemu dziecku adekwatnie do jego wagi i wzrostu odpowiednią ilość pokarmu. Kiedy mamy dodatni bilans energetyczny, nadmiar może odkładać się w postaci  tkanki tłuszczowej, prowadząc do otyłości. Jeśli z posiłkiem organizm otrzymuje niewystarczającą ilość energii dochodzi wówczas do zubożenia rezerw energetycznych ustroju , zgromadzonych w postaci glikogenu, co może prowadzić do zaburzeń rozwoju.  Prawidłowe żywienie ma na celu dostarczenie pożywienia, które zapewni pokrycie zapotrzebowania organizmu na wszystkie substancje odżywcze.Na dobowy wydatek energetyczny składa się Podstawowa Przemiana Materii (PPM) oraz energia wydatkowana na metabolizowanie pożywienia, wzrost, rozwój i pracę fizyczną. PPM to najniższy wydatek energetyczny konieczny do podtrzymania podstawowych funkcji życiowych. Wartość PPM zależy od: wieku, wzrostu, płci, wagi, temperatury ( podwyższenie o każdy stopień Celsjusza powyżej 37 stopni, powoduje wzrost PPM o 12%)- to podstawowe czynniki :) można wziąć pod uwagę jeszcze hormony, stany zapalne, stosowane leki. Ogromny wpływ na zapotrzebowanie energetyczne ma aktywność fizyczna(PAL) .  Nie ulega więc wątpliwości, że jeśli Twoje dziecko jest bardzo aktywne- to jego wydatek jest  większy :) W celu obliczenia Całkowitej Wydatku Energetycznego bierzemy pod uwagę PAL i PPM.
U niemowląt wygląda to mniej więcej tak:
0-3 miesiąca – 110-120 kcal/kg mc
4-6 miesiąca 100-110 kcal/ kg mc
7-9 miesięcy 90-100 kcal/ kg mc
10-12 miesięcy 80-90 kcal / kg mc
U dzieci i młodzieży
1-3 lata 1300 kcal
4-6 lat 1700 kcal
7-10 lat 2400 kcal
11-14 lat 2200-2700 kcal ( u dziewcząt mniej )
15-18 2100- 2800 kcal
 
Przykłady
 dziewczynka lat 9 , waga 21 kg, wzrost 140 cm PAL- aktywny tryb życia
CPM- 1538 kcal

dziewczynka  lat 5 waga 18 wzrost 116 PAL – umiarkowana
CPM- 1150 k

Chcecie zmierzyć Waszemu dziecku jego zapotrzebowanie ?

O nas


Witamy Was. Tu Ania i Kasia, i to my tworzymy tę stronę. Pasjonuje nas medycyna żywieniowa, głównie żywienie dziecka w zdrowiu i chorobie. Kochamy dzieci i chcemy dla nich jak najlepiej i jak najzdrowiej. Stąd też dzielimy się z wami wiedzą zdobytą podczas studiów z zakresu dietetyki pediatrycznej. Interesuje nas tylko najnowsza i sprawdzona wiedza oparta na faktach. Staramy się być na bieżąco z postępem nauk medycznych, a nasze artykuły piszemy zgodnie z tzw. 'evidence-based medicine'. Skupiamy się na przekazywaniu rzetelnej wiedzy, zdrowych, rozsądnych dietach, zapobiegających alergiom, chorobom autoimmunizacyjnym, onkologicznym, czy tak powszechnym chorobom metabolicznym. Pomagamy rodzicom zrozumieć, jak poprzez prawidłowe odżywianie można zapewnić dzieciom zdrowe dorastanie, zwiększyć odporność, wpłynąć na prawidłowy rozwój intelektualny i fizyczny. Dziecko zasługuje na szczęśliwą przyszłość, którą przede wszystkim daje zdrowie, a MY chcemy wam w tym pomóc. Zostańcie z nam na dłużej. Zapraszamy również do naszej poradni online.

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.