Dietetyka Pediatryczna logo Dietetyka Pediatryczna

Zdrowie kształtuje się w dzieciństwie

Alergia na owoce egzotyczne

Alergia na owoce egzotyczne

Awokado

Od dłuższego czasu awokado uznawane jest za cenne źródło kwasu oleinowego, dlatego też polecane jest osobom cierpiącym na podniesiony poziom cholesterolu. Jest też bogatym źródłem likopenu, potasu, luteiny, witaminy C,E,A i witamin z grupy B. Awokado pochodzi z środkowego Meksyku. Oprócz wielu dobrodziejstw Awokado zawiera białko zwane Pers a 1- chitynaza klasy 1, podobna do heweiny. Bierze udział w zespole lateksowo- owocowym, reagując krzyżowo z haweiną lateksu oraz Pers a 4- profilina. W 2003 roku Diaz- Perales i wsp. Badali stopień degradacji Pers a 1 przez nasze soki żołądkowe. Dowiedli oni, że alergen ten jest rozkładany ale pomimo tego jego produkty rozkładu silnie reagują z przeciwciałami IgE skierowanymi przeciw Pers a 1. Alergen Lateksu prezentuje 70% podobieństwo do alergenu Pers a 1. Liczne badania wykazują współwystępowanie alergii na lateks, banan, ananas, kiwi. Zdecydowanie większa część pacjentów prezentująca objawy po spożyciu awokado ma stwierdzony zespół lateksowo-owocowy.

Kaki

Owoc Kaki ( inaczej Szaron) charakteryzuje się dużą zawartością witaminy A i C, karotenu, żelaza, potasu, fosforu i wapnia. Alergeny kaki poznane do tej pory to profilina Dio k 4 ( homologiczna do  Bet v1, Bet v6). Alergia krzyżowa z alergenami wziewnymi dotyczy głownie brzozy- ponieważ posiada ona alergeny podobne do Bet v1 i Bet v6. Alergeny podobne do Bet v6 znaleziono także w jabłku, brzoskwini, pomarańczy, liczi, truskawce, ogórku i marchwi. Po zjedzeniu kaki najczęściej mamy do czynienia z takimi objawami alergii jak: świąd, pokrzywka, zapalenie spojówek, nieżyt nosa, napady astmy nudności i wymioty, bóle brzucha.

Mango

Mango to drzewo wiecznie zielone, uprawiane jest od 6000 lat . W mango występuje glikozyd zwany magniferyną, która ma działanie przeciwwirusowe, przeciwdrobnoustrojowe, przeciwmiażdżycowe i przeciwcukrzycowe.Jest bogatym źródłem betakarotenu i witaminy C. Nadwrażliwość na alergeny mango może mieć charakter miejscowy, ale również uogólniony. Obecnie zidentyfikowano 3 alergeny mango: Man i 1 , Man i 2, Man i 3 ( będący profiliną i reagujący krzyżowo). Profilina mango podobna do profiliny brzozy reaguje krzyżowo z gruszką, jabłkiem i brzoskwinią. Opisano również alergen identyczny do Art v 1 bylicy, który reaguje krzyżowo z selerem, marchwią, jabłkiem, orzechai ziemnymi, papryką, anyżkiem i kminkiem. Znany jest również fakt, że mango reaguje krzyżowo z antygenami lateksu.

Ananas

Do największych producentów tego owocu należą Filipiny, Brazylia, Meksyk, Indonezja i Hawaje. W Europie Ananasy uprawia się w szklarniach. Podstawowy alergen ananasa to bromelina ( Ana c2), proteinaza cysteinowa i profilina. Bromelina stosowana jest w przetwórstwie mięsnym i farmaceutycznym (jako środek przeciwzapalny).Profilina zawarta w ananasie może reagować krzyżowo z Bet v2 brzozy. Profilina ta również wykazuje podobieństwo do Hev b8 lateksu, będącą odpowiedzialną za występowanie zespołu lateksowo-owocowego.

Kiwi

W chwili obecnej znanych jest kilkanaście komponent alergenowych kiwi o właściwościach alergizujących .Są to: Act d 1 (należy do rodziny białek cysteiny ) Act d 2 - Taumatyna , Act d 3 Act d 4 – phytocystatin, inhibitor proteazy cysteinowej ,Act d 5 kiwellin , Act d 6 inhibitor methylesterasypektynowej , Act d 7 methylesterasapektyny ,Act d 8 homolog Bet v1 , Act d 9 profilina – Act d10 białko przenoszące lipidy . Najbardziej uczulającą odmianą kiwi jest kiwi Hayward( ciemnozielone), jedynie po tym gatunku występowały objawy ciężkiej i uogólnionej anafilaksji. Uczulenie na kiwi czesto kojarzone jest z uczuleniem na lateks, melon, sezam, mak, orzechy laskowe, brzoskwinię, ziemniaki, papaję , ananas i jabłko.

Banan

To pierwszy owoc, któremu postawiono zarzuty, że daje odczyn krzyżowy z białkiem lateksu. Większymi alergenami banana są chitynazy klasy I, bardzo przypominające te obecne w awokado i kasztanie jadalnym. W grupie 18 osób badanych z dodatnimi próbami na banany, u połowy uczulenie przebiegało bezobjawowo, u 3 występował świąd skóry, u 9 pozostałych występowały rózne objawy anafilaksji, w tym u jednego badanego bardzo ciężkie objawy ze strony układu pokarmowego.

Figa

Swieże figi są  bardzo wartościowe energetycznie, są bogate również witaminę C, witaminy z grupy B ,karoten i sole mineralne.

Najważniejszymi alergenami fig jest Fic c4( profilina), Fic c Ficin, Fig c LTP, A 17 ( białko homologiczne do aergenu Bet v1). Pacjenci uczuleni na owoce figowca reagowalo również na papaje, awokado, banana, melona, mango, kiwi i brzoskwinię, Hemmer i wsp. Sugerują występowanie alergii krzyżowych z głównym alergenem brzozy Bet v1. Figi są również zaliczane do owoców odpowiedzialnych za syndrom owocowo- lateksowy.

Najczęściej występujące objawy alergii po spożyci świeżej figi to pokrzywka, świąd, obrzęk twarzy, napady astmy, objawy żołądkowo- jelitowe, zespół alergii jamy ustnej.

 

 

Większość pacjentów, którzy wykazują reakcję nadwrażliwościna owoce egzotyczne ma objawy alergii również w kontakcie z wyrobami lateksowymi- pamiętajmy o tym, szczególnie, że alergicy są  częściej narażeni na kontakt ze służbą zdrowia. Domagajmy się , aby personel w takiej sytuacji używał rękawiczek , które nie zawierają lateksu. Alergia na owoce egzotyczne dotyczy zazwyczaj kilku owoców, często dochodzi też do reakcji krzyżowej Bet v1 ( alergenem brzozy). Najczęstszymi metodami do diagnostyki alergii na owoce egzotyczne to testy skórne z wyciągiem z alergenu. W przypadku dzieci, które są uczulone na lateks, lub na owoc egzotyczny powinny być poddane one długofalowej obserwacji ze względu na ryzyko alergizacji.

 

 

Piśmiennictwo

- Alergia na Kiwi EWA GAWROŃSKA-UKLEJA, ANNA RÓŻALSKA, MAGDALENA ŻBIKOWSKA-GOTZ, ZBIGNIEW BARTUZI
-Zespół Lateksowo Owocowy EDWARD RUDZKI, KRYSTYNA PARAPURA
-Alergia na owoce egzotyczne NATALIA UKLEJA- SOKOŁOWSKA, EWA GAWROŃSKA- UKLEJA, MARTA TYKWIŃSKA

-Martinez JC, Armentica A, Bartolome B i wsp. Anaphylaxis after ingestion of sharon fruit

O nas


Witamy Was. Tu Ania i Kasia, i to my tworzymy tę stronę. Pasjonuje nas medycyna żywieniowa, głównie żywienie dziecka w zdrowiu i chorobie. Kochamy dzieci i chcemy dla nich jak najlepiej i jak najzdrowiej. Stąd też dzielimy się z wami wiedzą zdobytą podczas studiów z zakresu dietetyki pediatrycznej. Interesuje nas tylko najnowsza i sprawdzona wiedza oparta na faktach. Staramy się być na bieżąco z postępem nauk medycznych, a nasze artykuły piszemy zgodnie z tzw. 'evidence-based medicine'. Skupiamy się na przekazywaniu rzetelnej wiedzy, zdrowych, rozsądnych dietach, zapobiegających alergiom, chorobom autoimmunizacyjnym, onkologicznym, czy tak powszechnym chorobom metabolicznym. Pomagamy rodzicom zrozumieć, jak poprzez prawidłowe odżywianie można zapewnić dzieciom zdrowe dorastanie, zwiększyć odporność, wpłynąć na prawidłowy rozwój intelektualny i fizyczny. Dziecko zasługuje na szczęśliwą przyszłość, którą przede wszystkim daje zdrowie, a MY chcemy wam w tym pomóc. Zostańcie z nam na dłużej. Zapraszamy również do naszej poradni online.

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.