Dietetyka Pediatryczna logo Dietetyka Pediatryczna

Zdrowie kształtuje się w dzieciństwie

Jak rozpoznać czy ryba jest świeża

Jak rozpoznać czy ryba jest świeża

Oto kilka prostych wskazówek, jak kupić dobrą rybę:

 

-najważniejsze to zapach ryby. Świeża ryba nie będzie miała nieprzyjemnego zapachu, możnaby powiedzieć, że wogóle nie pachnie. Jej charakterystyczny zapach zależy od akwenu z którego pochodzi, jeśli ryba pozbawiona jest juz wnętrzności- warto ją rozchylić i powąchać również środek.

-Oczy ryby świeżej powinny sprawiać wrażenie żywych, muszą błyszczeć i być wypukłe.

-Skrzela różnych gatunków świeżych ryb mają barwę od różowej do purpurowej, nie są pokryte śluzem ani żadną inną wydzieliną

-Skóra- powinna byc gładka i błyszcząca, bez plam. Łuska powinna przylegać do ciała, nie powinna być uszkodzone i nie powinna odchodzić od ciała ryby.

-Mięso ryby powinno być sprężyste, kiedy je naciśniesz- powinno wrócić do poprzedniego kształtu, nie może się zapadać lub pozostawać twarde.

 

Co jeśli mam wątpliwości co do świeżości ryb ?

 

stanowczo nie kupuj jeśli masz choć cień podejrzenia co do jej świeżości

Dlaczego?

Ponieważ może dojść do zatrucia bakteriami , które w korzystnych dla siebie warunkach rozwijają się błyskawicznie( Listeria monocytogenes, Altermonas, Psychrobacter, Pseudomonas , Clostridium botulinum , Shigellą czy Salmonellą). Mięso ryby wykazuje małą trwałość, spowodowane jest to duża ilością wody w tuszy oraz bardzo duża aktywnością enzymów bakteryjnych i tkankowych, ale także zachodzącymi bardzo intensywnie rekacjami biochemicznymi i chemicznymi, prowadzącymi do rozkładu tkanek. Na ich nietrwałość wpływa:

-delikatna i luźna struktura mięsa

-obecność krwi- ponieważ po śmierci nie wykrwawia się ryb jak to jest w przypadku mięsa rzeźnego

-niewielki spadek ph zaraz po śmierci ryby

Bardzo ważne jest, aby nie doprowadzić do pojawienia się śluzu na ich powierzchni, ponieważ stwarza on korzystne warunki do rozwoju patogennej mikroflory.

A więc czy charakteryzuje się ryba nieświeża?

-występuje na niej śluz

-łuski są pozbawione połysku

-oczy są blade, bez połysku, matowe

-skrzela tracą barwę i pokrywają się śluzem

-miękkie mięso pozbawione spręzystości

-łuski odchodzą z łatwością

- zapach może być mylny- generalnie nieświeża ryba śmierdzi- jednak należy wziąć pod uwagę nieczyste zagrania sprzedawców, którzy często "odświeżają" rybę- tak by nie była pokryta śluzem oraz aby nie miała nieprzyjemnego zapachu

- Należy uważać, jeśli ryba ma wycięte skrzela i wydłubane oczy- może byc to celowe zagranie, aby ukryć nieświeżość ryby.

 

 

Test świeżości

Świeża ryba po włożeniu do miski z wodą będzie się unosić na jej powierzchni.

- Technologia gastronomiczna E.Czarnecka- Skubina

 

O nas


Witamy Was. Tu Ania i Kasia, i to my tworzymy tę stronę. Pasjonuje nas medycyna żywieniowa, głównie żywienie dziecka w zdrowiu i chorobie. Kochamy dzieci i chcemy dla nich jak najlepiej i jak najzdrowiej. Stąd też dzielimy się z wami wiedzą zdobytą podczas studiów z zakresu dietetyki pediatrycznej. Interesuje nas tylko najnowsza i sprawdzona wiedza oparta na faktach. Staramy się być na bieżąco z postępem nauk medycznych, a nasze artykuły piszemy zgodnie z tzw. 'evidence-based medicine'. Skupiamy się na przekazywaniu rzetelnej wiedzy, zdrowych, rozsądnych dietach, zapobiegających alergiom, chorobom autoimmunizacyjnym, onkologicznym, czy tak powszechnym chorobom metabolicznym. Pomagamy rodzicom zrozumieć, jak poprzez prawidłowe odżywianie można zapewnić dzieciom zdrowe dorastanie, zwiększyć odporność, wpłynąć na prawidłowy rozwój intelektualny i fizyczny. Dziecko zasługuje na szczęśliwą przyszłość, którą przede wszystkim daje zdrowie, a MY chcemy wam w tym pomóc. Zostańcie z nam na dłużej. Zapraszamy również do naszej poradni online.

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.