Dietetyka Pediatryczna logo Dietetyka Pediatryczna

Zdrowie kształtuje się w dzieciństwie

Moja Zasada Zdrowego Żywienia Dzieci

Moja Zasada  Zdrowego Żywienia Dzieci

Czy wiesz, co to jest dieta zbilansowana?

A jeśli Cię zapytam jeszcze, jak zdrowo i smacznie zbilansować dietę dziecka, to czy będziesz wiedzieć co mi odpowiedzieć?

Bo ja powiem Ci szczerze, że ilu byś na swojej drodze dietetyków nie spotkał(a)- tylu da Ci różną odpowiedź.

Dla jednego z nas to będzie dieta bogata w witaminy i składniki mineralne, dla innego będzie się liczyło ,aby dziecko dobrze odżywić, żeby dziecko spożyło odpowiednią ilość kalorii, aby rozkład węglowodanów, białek i tłuszczy był zgodny z tym ,co w ich przekonaniu jest najlepsze.

Wiesz czemu się tak często między sobą różnimy?

Pomijam fakt, że nie każdy kończy studia, które mimo wszystko- powodują, że wiedza pomiędzy dietetykami- powinna być w miarę constans.

Ostatnio widziałam świetny filmik, dlaczego ludzie nie wiedzą, co to znaczy zdrowo jeść i w sumie też chyba nie wierzą dietetyką i nauce o żywieniu.
W śmieszny sposób ukazał on całą prawdę- a mianowicie, że trendy się zmieniają, a nasze opinie razem z nimi. Wczoraj jajko było niezdrowe- dziś jest zdrowe, wczoraj olej kokosowy był najlepszy- dziś dowiadujemy się , że to same tłuszcze nasycone, a w dodatku nie MCT i choćby ostatnio najgłoścniejsze chia- najzdrowsze i najmodniejsze nasionka ostatnich lat- zostały okrzyknięte trującymi. Najgorsze jest to, że my -specjaliści od żywienia ,łatwo poddajemy się tym trendom, a potem...trudno jest jakoś wybrnąć tak, żeby nie stracić twarzy. Nawet jeśli są wytyczne, badania naukowe, które coś potwierdzają – to zawsze znajdzie się ktoś , kto również zrobi swoje badania i poprzez swoje obserwacje będzie starał się zburzyć teorie naukowe. Wszystko ma swoje jasne i ciemne strony :)

Dlatego przygotowałam dla Ciebie prostą zasadę taką ,o której mam nadzieję, nigdy nie zapomnisz.

Dieta 3xU- nie jest to jakiś mój wymysł, tych 3 punktów nauczyłam się na studiach i tylko sobie troszkę je podrasowałam ;)
Mam nadzieję, że te 3 U -podobnie jak mi będą Ci codziennie przypominać o tym ,jak powinien wyglądać talerz Twojego dziecka- w końcu nie zawsze masz pod ręką talerz harwardzki, który konkretnie Ci powie, co powinno wylądować na Waszych talerzach, ale dzięki tej prostej zasadzie- Wasze nawyki żywieniowe będą lepsze.



Bo jaka powinna być dieta Twoja i Twojego dziecka?

Po pierwsze Urozmaicona- pod względem doboru produktów spożywczych. Pierwsze U mówi nam o tym, że talerz powinien być kolorowy, pełen różnorodności; Mówi nam o tym, żebyśmy zaszaleli. Nie ograniczali się, łączyli smaki i czerpali z tego przyjemność. Ja to pierwsze U widzę również jako talerz zadbany, podany ładnie i ciekawie, tak żeby moi bliscy mieli ochotę na to danie.

Po drugie Uregulowana- pod względem częstości i pory spożywanych posiłków. Chyba żadnego rodzica najmniejszych z dzieci nie muszę przekonywać, że dzieci działają jak zegarek szwajcarski. Pamiętam, że kiedy moje córki były małe, to wszystko robiłam pod obiad, drzemkę i spacer. Wszystko musiało się mniej więcej zgadzać, a kiedy moja Zosia wstawała po drzemce to już musiałam na nią czekać z ostudzonym obiadem, bo jak nie to wszyscy sąsiedzi ją słyszeli :)
Regularne posiłki są bardzo ważne w naszym życiu. Dzięki temu nasz metabolizm, jak i gospodarka hormonalna działają prawidłowo.

I po trzecie Umiarkowana- z dostosowaną wielkością porcji posiłków /potraw do potrzeb dziecka z unikaniem nadmiaru cukru i soli oraz subst.dodatkowych. Bardzo ważna zasada, którą podczas studiów na zajęciach z dietetyki pediatrycznej słyszałam ze sto razy. Pojawia się ona również w wytycznych Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii i Hepatologii Dziecięcej- tzn. rodzic szykuje posiłek i decyduje o tym ,co dziecko zje ( czyli Mamusia lub Tatuś są odpowiedzialni za to ,co jest na talerzu dziecka), ale to Ono- dziecko, decyduje ile zje. Żałuje, że nie znałam tej zasady, zanim urodziły się moje dzieci, żadnych dodatkowych łyżek- za mamusię , za tatusia itp. Dziecko jako istota ( tak myślę jeszcze :P ) doskonale wie, ile potrzebuje zjeść. Jest to chyba jedyny moment w życiu człowieka, kiedy jego uczucie głodu i sytości nie jest zachwiane. Z każdą dodatkową łyżeczką, której dziecko nie chciało- a którą udało Ci się mu cudem wepchnąć- powodujesz, że przesuwa się jego sytość w kierunki- mogę jeszcze i jeszcze. A to nie jest dobre- wystarczy spojrzeć na plagę otyłości ,  mi wystarczy spojrzeć na siebie- ja tak mam ,nie wiem jak Ty-ale jak coś mi smakuje, to nawet jeśli mam dość- to jeszcze dojem.
Spójrz na noworodka, jeśli jest głodne, to się budzi i je. Jeśli się naje, zasypia i nie prosi o jedzenie. Spójrz na "Kowalskiego". Zjadł pierwsze i drugie śniadanie, obiad dwudaniowy, podwieczorek, tysiąc zagryzek, piwo, czipsy, paluszki, może i jabłko, kolację, a po kolacji coś jeszcze.

5 posiłków i już.
Koniec.

Mam nadzieję, że te 3 proste U choć troszkę Ci pomogą i poukładają w głowie. Bo tak naprawdę, to moim zdaniem- wcale nie chodzi o idealny posiłek- ja, żeby taki zrobić używam specjalistycznego programu, który oblicza za mnie białka, węglowodany i tłuszcze i do tego wszelkie witaminy, mikro i makroskładniki.  Na co dzień w moim domu takich rzeczy nie robię, nie liczę dzieciom ile zjadły , czy już za dużo białka, a czy nie za mało wapnia :) Trzymam się prostej zasady: Nakarm dzieci, żeby były najedzone, ale podawaj im posiłki Urozmaicone, Regularnie i to One niech zdecydują, ile zjedzą .

O nas


Witamy Was. Tu Ania i Kasia, i to my tworzymy tę stronę. Pasjonuje nas medycyna żywieniowa, głównie żywienie dziecka w zdrowiu i chorobie. Kochamy dzieci i chcemy dla nich jak najlepiej i jak najzdrowiej. Stąd też dzielimy się z wami wiedzą zdobytą podczas studiów z zakresu dietetyki pediatrycznej. Interesuje nas tylko najnowsza i sprawdzona wiedza oparta na faktach. Staramy się być na bieżąco z postępem nauk medycznych, a nasze artykuły piszemy zgodnie z tzw. 'evidence-based medicine'. Skupiamy się na przekazywaniu rzetelnej wiedzy, zdrowych, rozsądnych dietach, zapobiegających alergiom, chorobom autoimmunizacyjnym, onkologicznym, czy tak powszechnym chorobom metabolicznym. Pomagamy rodzicom zrozumieć, jak poprzez prawidłowe odżywianie można zapewnić dzieciom zdrowe dorastanie, zwiększyć odporność, wpłynąć na prawidłowy rozwój intelektualny i fizyczny. Dziecko zasługuje na szczęśliwą przyszłość, którą przede wszystkim daje zdrowie, a MY chcemy wam w tym pomóc. Zostańcie z nam na dłużej. Zapraszamy również do naszej poradni online.

Współpraca ze specjalistami z dziedziny medycyny, dietetyki i zdrowego odżywiania

ROZUMIEM Nasza strona używa pliki cookies aby umożliwić wysoki standard obsługi.
Jeżeli nadal chcesz korzystać z serwisu, musisz wyrazić na to zgodę. Możesz również zmienić ustawienia dotyczące cookies.